General secretary - Zhang Zhi
Duties: Presided over the overall work of the municipal government office.
Contact: City Reception Liaison Office.
Biography

Zhang Zhi, male, Han nationality, born in October 1966, Inner Mongolia Chenbaerhu banner, university education, Bachelor of Economics, economist, in December 1996 to join the party, to work in July 1989, the incumbent Hulunbeier Municipal The secretary-General, party members, party secretary of the municipal authorities
Department of Economics, University of statistical plan professional learning 1985.09-1989.07 Inner Mongolia
1989.07-1993.10 Inner Mongolia Baotou Steel Rare Earth cadres office manager
1993.10-1994.10 Inner Mongolia Hailar dairy PERSONNEL
1994.10-1996.06 Inner Mongolia Hailar Municipal Office, the Government Office of the Secretary
1996.06-1996.07 Inner Mongolia Autonomous Region, deputy director of the Office of Municipal Clerks Hailar
1996.07-2000.11, deputy director of Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier Administrative Office Staff
2000.11-2002.01 Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier Administrative Office of the Governor tune director Staff
2002.01-2002.03 Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier Administrative Office of the Deputy Director supervises the room (family level)
2002.03-2002.11 Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier Municipal Government Office Ducha Shi, deputy director (family level)
2002.11-2005.08 Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier Du Chashi director of the municipal government office (deputy director)
2005.08-2011.12 Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier Municipal Government Deputy Secretary-General, Office of Party members
2011.12-2013.11 Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier Municipal Government Deputy Secretary-General, the Center City District Construction Office, party secretary
2013.11-2014.12 Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier Municipal Government Deputy Secretary-General, New Area Administrative Committee director, party secretary
2014.12-2016.07 Inner Mongolia Autonomous Region Hulunbeier New Area Administrative Committee director, party secretary
2016.07- now Hulunbeier government Secretary-General, party members, party secretary of the municipal authorities